nawóz gardenactiv

Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całkowitych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak niesprawne techniki wykorzystywania nawozów obniżą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Zastosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, ponieważ nieefektywne zastosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz zbilansowany   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową ripostą na należyte wykorzystanie nawozów w sadach jest porządne przemyślenie strategii ich stosowania, aby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to tylko dopuszczalne – bezsprzecznie biorąc pod szczególną uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony blisko linii drzew czy też wprowadzany w ramach natryskiwania.

W większości wypadków sadownicy selekcjonują nawóz na podstawie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednak innym aspektem w szeregu przypadków pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów i czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność może mieć kolosalny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą wobec tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym należytym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu bądź też jego składników w glebie.